Викладачі філософсько-богословського факультету УКУ виступили у Харкові на конференції «Віра і розум: зустріч на порозі постсекулярного суспільства»

Нещодавно у харківському Свято-Дмитрівському центрі завдяки співпраці УКУ та Колегії патріарха Мстислава (УАПЦ) відбулася наукова конференція «Віра і розум: зустріч на порозі постсекулярного суспільства»,  яка присвячена двадцятиріччю енцикліки Івана Павла ІІ «Fides et Ratio».

 Роман Завійський – декан філософсько-богословського факультету УКУ зазначив, що мета цієї конференції − спробувати створити майданчик  для спілкування людей з різних середовищ з наголосом на суспільну проблематику: церковних, університетських, інтелектуальних, освітніх:

«Ми намагалися подивитися як цивілізовано знайти точки дотику, спільні знаменники у питанні співвідношення віри і розуму в контексті співвідношення науки і релігії”

Учасники конференції зазначили, що є підстави говорити про повернення релігії у публічний простір, як у постарадянських країнах, так і у всій Європі, адже дедалі більше науковців і суспільних діячів звертаються до релігійного світогляду задля вирішення значущих проблем сьогодення.

Орися Біла – завідувач кафедри філософії Українського католицького університету зазначила, що питання розуму і віри залишаються актуальними для сучасного світу, як і питання, чи може наука бути поєднана з науковим світоглядом:

«Наука не дає поняття про сенс, а дає лише засоби досягнення тих чи інших цілей. Потенціал релігійного мислення, людини з вірою дуже важливий в моментах, коли ми говоримо, наприклад, про такі питання: Як ми приймаємо особу? Чи можна розглядати питання біоетики, трансплантації органів, вирощування людських клітин, евтаназії, – чи можна їх розглядати лише з погляду науки? Якщо ми робимо прогрес, для чого ми це робимо? Хто, врешті-решт, здобуде від цього прогресу?”

Владика Ігор Ісіченко – архієпископ Української автокефальної православної церкви заакцентував, що наука сьогодні перебуває не в найкращому стані, бо постмодерний період приніс певною мірою виведення науки поза сферу пріоритетів зацікавлень держави, як в Україні, так і в Західних країнах:

«Відповідно кризи зазнають суспільні інституції, які опираються на світські установки та цінності. Несподівані перемоги правих партій в ряді країн Європи і різного роду нові суспільні рухи, які виникають свідчать про те, що секуляризм і неоліберальні ідеології  переживають кризу. Ця криза виявляється у різних деструктивних процесах і загальній розгубленості».

Протягом заходу у Харкові презентували найновіші видання богословського спрямування видавництва УКУ, а також учасники конференції дізналися про магістерські і докторські програми філософсько-богословського факультету УКУ.

Історична довідка:  Свято-Дмитрівський храм, де відбувалася конфеенція, наприкінці ХІХ сторіччя вважався одним із найстарших і найкрасивіших храмів Харкова. На великі свята церква вміщувала понад 2000 осіб. Стіни та купол були розписані альфреско, іконостас та ікони визолочені.

В 30-х роках XX сторіччя комуністична влада передала будівлю “Автодору” та перебудувала її, зпотворивши до невпізнанности. Храм обезголовили – куполи, дзвіницю та верхні яруси знищили, облицювавши плиткою, коли храмові розписи були повністю знищені. Богослужіння відновилися лише наприкінці 20 сторіччя, коли будівлю храму було повернуто Церкві (Харківсько-Полтавській єпархії УАПЦ).