В УКУ стартувала Літня іконописна школа

5Іконописна школа на філософсько-богословському факультеті Українського Католицького університету існує вже понад десять років. І 2-го липня знову стартував тритижневий інтенсивний курс іконопису і богослов’я ікони. Цьогоріч на школу приїхало 45 осіб з різних куточків України, а також з Білорусі, Росії, Польщі, і навіть Америки.

Особливістю школи є те, що в ній беруть участь як професійні художники, які наприклад закінчили, Львівську академію мистецтв, так і люди абсолютно різних професій, які до цього ніколи не писали ікон. Зокрема, цього літа мистецтву іконопису вчаться чимало лікарів.

Неодмінною частиною Літньої школи є курс богослов’я ікони, який провадять зокрема викладачі філософсько-богословського факультету Соломія Тимо, Марія Хомишин, Марія Цимбаліста, Максим Тимо, а цього року також Михайло Приймич, мистецтвознавець, викладач Закарпатського художнього інституту.

4

Іконописна школа «Радруж» багато уваги приділяє давній техніці іконописання, яка була випробувана віками. Використовуються дослідження реставраторів, які саме барвники використовували древні майстри, у якій послідовності вони творили зображення, які символи використовували.

На початковому етапі учасники школи лише починають свою роботу: липові дошки покриті левкасом (ґрунтом) зачищають , шліфують та готують до перенесення рисунку ікони. І лише потім шар за шаром починається таїнство кольору.

2

Серед давніх українських ікон викладач обирає зразки для наслідування: ікони молільного ряду, образи святих Бориса й Гліба, Спас Нерукотворний. Викладачі школи «Радруж» намагаються підбирати неповторні й цікаві зразки ікон, аби з ними було цікаво працювати. Найдосвідченіша група Надії Карвацької, третій курс, цьогоріч пише Холмську чудотворну ікону Богородиці.

3Це одна з найдавніших і найвідоміших українських ікон. Викладачка із захопленням розповіла особливості нещодавніх досліджень цієї ікони, яку датують кін ХІ – початком ХІІ ст. У порівнянні  зі знаменитою Вишгородською іконою, Холмська Богородиця дійшла до наших часів: понад 60 % збереження. І тим більше буде цікаво спостерігати за результатами сучасного відтворення цього образу.

І, звичайно, іконописання супроводжують молитвою, щодня проводять спільну Божественну Літургію. А завершиться Літня іконописна школа урочистим посвяченням написаних учасниками ікон.

1