27-28 квітня у столиці пройшла Міжнародна науково-богословська конференція «Методології богословських досліджень: проблеми і перспективи». Науковці з Німеччини, Польщі, України та інших держав обговорили богословські підходи, методи і дослідницькі практики, які стають відповіддю на зміни світоглядних і наукових парадигм, що відбуваються сьогодні в світі в цілому і в Східній Європі.
Філософсько-богословський факультет Українського католицького університету був серед організаторів конференції. Відповідно, у Києві УКУ представляли декан ФБФ диякон Роман Завійський, а також п. Петро Гусак та о. Василь Рудейко, які виступили з доповідями. Під час Конференції також відбулася презентація богословських видань УКУ.
«Впродовж останніх десятиліть в Україні відбувається процес відродження і повторного становлення богословської освіти і науки. Постають нові богословські навчальні заклади і дослідницькі центри, відкриваються перспективи входження богослов’я в університетський освітній простір. Однак подальший розвиток богословських досліджень вимагає серйозної уваги до їх методологічних основ, — розповідає д-р Роман Соловій, директор Ресурсно-дослідницького центру ЄвроАзіатської Акредитаційної Асоціації. — З цієї причини в кількох осередках богословської науки вже тривалий час відбуваються семінари та інші заходи, спрямовані на розвиток методологічної складової богословських студій. У такий спосіб, міжнародна конференція “Методології богословських досліджень” є природним продовженням попереднього методологічного пошуку, а також його новим етапом. Найбільш важливим, на мою думку, аспектом конференції є її діалогічність, адже під час пленарних і секційних засідань відбуватиметься обмін думками між представниками різних галузей знання, як-от богослов’я, філософія, історія, виразниками основних християнських традицій, європейським Сходом і Заходом. Сподіваємося, що конференція стимулюватиме подальший розвиток богослов’я у нашому контексті і отримає продовження у наступних заходах і проектах”.
Перший день конференції був повністю присвячений пленарним засіданням. Зокрема, учасники заслухали ряд доповідей щодо методологічних основ біблеїстичних досліджень, суспільної ролі богослов’я, специфіки розвитку богословської думки у контексті сучасних філософських та наукових трансформацій. Частина дослідників спрямувала увагу на конфесійні виміри богословських методологій. Завершився день презентацію найновіших вітчизняних богословських видань.
Другий день конференції розпочався роботою у секціях, на яких розглядалися методологічні проблеми біблійної, догматичної та філософської теології, теоретико-філософські аспекти теологічних досліджень, а також виклики для богослов’я, зумовлені його існуванням у міжрелігійному та міждисциплінарному контекстах. На наступних пленарних засіданнях учасники конференції заслухали низку доповідей, що висвітлювали різноманітні історичні аспекти розвитку теології, а також методологічні проблеми еклезіології та місіології.
ФОТОРЕПОРТАЖ ІЗ КОНФЕРЕНЦІЇ ДИВИТИСЯ ТУТ>
Заслухавши і обговоривши виступи, учасники конференції виробили наступні рекомендації:
– науковій спільноті збільшити увагу до теоретико-методологічних аспектів богословських досліджень, продовжити практикувати дискусії у форматах круглих столів, семінарів, конференцій та на сторінках періодичних видань;
– закликати вищі навчальні заклади, що здійснюють освітню та освітньо-наукову підготовку за спеціальністю «богослов’я», посилити роботу з розширення методологічної бази богословських студій за рахунок проведення досліджень та написання відповідних монографій, підручників та посібників;
– звернути особливу увагу на розвиток і зміцнення міжнародної та міжконфесійної співпраці між науковими установами і навчальними закладами у сфері здійснення спільних проектів, наукової, дослідницької і освітньої спрямованості, обміну науковцями, викладачами і студентами;
– взяти до відома інформацію, викладену у доповідях учасників, та рекомендувати заслухані доповіді до друку в окремому збірнику матеріалів конференцій;
– збільшити зусилля з метою об’єднати вітчизняну богословську академічну спільноту на основі спільної наукової роботи та підписання резолюції про співпрацю.
Ці та інші тези увійшли до резолюції конференції.
У роботі заходу взяли участь понад 100 учасників, серед яких – представники державних та богословських вищих навчальних закладів із різних регіонів України, а також з Бельгії, Німеччини, Нідерландів, Польщі, Болгарії, Австрії. Під час роботи конференції було проголошено понад 50 доповідей, присвячених різним аспектам методології богословських досліджень. За результатами конференції буде виданий збірник матеріалів. Крім цього, вже незабаром усі зацікавлені зможуть ознайомитися з відеозаписами пленарних доповідей на каналі Євро-Азіатської акредитаційної асоціації в YouTube.
Джерело: www.religion.in.ua