Понад 40 учасників різного віку з усієї України та з-за кордону (з Польщі, Білорусі, Данії і Аргентини) взяли участь у тритижневій Літній програмі з іконопису, яку з 1 по 21 липня проводила Іконописна школа УКУ «Радруж».
Літня іконописна програма діє в УКУ з 2006 р., і за цей час вона відкрила світ ікони для декількох сотень студентів з України, різних країн Європи, Америки й Азії. Програма відкрита не лише для професійних митців, а для всіх, хто хоче спробувати власноручно написати ікону, зацікавлений богослов’ям та історією сакрального мистецтва та хоче більше довідатися про традиційний український іконопис.
Особливістю Іконописної школи УКУ «Радруж» є власне те, що вона поглиблено вивчає традиційний західноукраїнський іконопис, відомий на наших землях ще з 14-16 століття. Таку ікону пишуть на липовій дошці, природними пігментами, розведеними на яєчному жовтку. Досвідчені викладачі школи майстерно володіють давньою технікою написання ікони і радо відкривають її таємниці своїм учням.
На завершення школи, в суботу 21 липня у храмі УКУ відбулося освячення понад сорока ікон, власноручно написаних студентами. Ці ікони залишаться учасникам чудовою молитовною і мистецькою згадкою про їх участь у літній школі, а для багатьох вони стануть першим важливим кроком у навчанні іконописного мистецтва.
«Одним із завдань нашої Літньої іконописної школи є відродження наших давніх традицій, які ми ретельно вивчаємо і досліджуємо. На загал ми дуже недооцінюємо власну культуру і спадщину. У збірках ікон Національного музею у Львові та інших музеях ми маємо шедеври світового значення, але самі про це не знаємо», – зазначає Мар’яна Балтарович, викладач іконописної школи «Радруж».
Розпорядок Школи був укладений таким чином, щоб учасники могли повністю зануритися у такий незвичний для них світ іконопису. У першій половині дня відбувалися лекції з богослов’я ікони, історії мистецтва та відвідини музеїв, де зберігаються давні ікони. Саме ці ікони слугували учасникам школи за зразки для їх власних робіт та джерелом натхнення. У передобідній час усі збирались у храмі Філософсько-богословського факультету УКУ на Літургію та коротку духовну науку. У другій половині дня відбувалися практичні занятя з іконографії, під час яких, упродовж трьох тижнів, кожен учасник школи малював свою ікону. Також студенти взяли участь у навчально-пізнавальній поїздці до Ужгорода, де мали нагоду побачити унікальні зразки давнього іконопису.
Цього року учасники школи малювали ікони св. Юрія Змієборця (оригінал XIV ст. походить зі с. Станилі біля Дрогобича. Це одна із найдавніших збережених ікон, що є візитною традиційного карткою українського іконопису.
Ще один образ, над яким працювали учасники цьогорічної літньої школи – це Богородиця з Дитям (Елеуса), що походить із середини XІV ст. з українського села Лісковате, тепер – територія Польщі. Ці ікони постійно перебувають у музейній експозиції Національного музею у Львові, з яким Школа тісно співпрацює.
Організатори зазначають, що надзвичайно важливо, аби учасники вчилися працювати з оригіналами давніх ікон, а не їх сучасними (часто доволі слабкими) копіями.
А на завершення учасники Школи поділилися своїми враженнями:
«Високий рівень професіоналізму, духовна атмосфера щирості й добра!»
«Я була вражена спокоєм, який тут панує, приязню і доброзичливістю викладачів і інших студентів! Відчуття спільноти!»
«Шкода, що в інших регіонах України немає такої школи… Я неймовірно збагатився цим досвідом і зарядився позитивною енергією!»
«Дякую за таку кількість натхнення, турботи та терпеливості до людей!»