25-26 жовтня цього року у приміщенні конференц-залу філософсько-богословського факультету УКУ відбулась вже восьма за чергою міжнародна джерелознавча конференція Ad Fontes Liturgicos
Цьогоріч дослідників Польщі, Словаччини, Угорщини та України зібрала дискусія навколо джерел катедрального та монашого богослужіння.
У вступному слові учасників конференції привітав ректор УКУ о. Богдан Прах, який подякував Українському літургійному центрові у Львові за багаторічну працю.
Під час конференції своїми дослідженнями поділився свящ. Василь Рудейко, завідувач кафедри літургійних наук ФБФ УКУ. Зокрема, він розповів про давні згадки існування катедрального недільного чування, його сліди у візантійській утрені та можливість його оновлення.
У середньовічне літургійне життя Краківської катедри на Вавелі із її цілодобовою молитвою переніс учасників свящ.Януш Мієчковський, професор літургійного інституту св.Йоана-Павла ІІ в Кракові. Про духовні засади катедрального та монашого богослужіння та їх важливість при розрізненнях елементів сучасного говорив проф.Марцель Мойжеш із Прешовського греко-католицького факультету., що у Словаччині. Зокрема, він наголосив на небезпеці штучних розрізнень різних типів літургії та вказав на принципи взаємодоповнень одного типу духовності іншим. Про вплив монахів-василіян на богослужіння парохіяльних церков доповів представник Угорської богословської академії у Ніречгазі диякон Янош Ніріан.
Із впливами львівських єпископів на звершення літургії у львівській митрополії 18-го століття познайомив учасників конференції проф.Ігор Скочиляс, заступник ректора УКУ. Конференція викликала живу дискусію серед її учасників і більшість із них погодились, що тема “Джерела монашого і катедрального богослужіння”, варта того, щоб розвинути її на ще одній із наступних конференцій Ad Fontes Liturgicos
“Теми, які обговорювали під час конференції, є надзвичайно важливими для літургійного життя Церкви, – наголосив Василь Рудейко, – адже дотримуючись певних традицій, ми часто не розуміємо, чому є саме так, а не інакше. І тому місія нашої конференції є подвійною: дати знання, як було колись , але також дати перспективу, як воно може бути, дати відповіді на питання сучасників”
Насамкінець організатори подякували о. Пшемиславу Новаковському та о. Янушу Мієчковському за восьмилітню співпрацю в організації Конференції, та за запрошення на конференцію Ad Fontes Liturgicos наступного року до Кракова, де святкуватимуть 50-ліття Літургійного інституту.