Заява Українського католицького університету щодо законопроекту 0931

Українського католицького університету

Щодо законопроекту 0931

«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України

щодо гармонізації законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації

із правом Європейського Союзу»

Для християн, які живуть Євангелієм Воскреслого Христа, будь-яка дискримінація є проявом того, що суперечить любові та істині. Христос прийшов у цей світ пригадуючи, що усі ми діти Божі, а, отже, між нами, як між братами і сестрами, рівними у своїй гідності, повинна панувати любов і особлива турбота про найменших, відкинутих і марґіналізованих.

Законопроект 0931, ставлячи собі за мету усунути чи зменшити дискримінацію в суспільстві щодо окремих громадян чи певних груп громадян, у своїй ідеї покликаний служити спільному благу і усуненню суспільних кривд.

Проте цей законопроект також несе в собі загрозу дискримінації інших громадян та суспільних груп.

Розуміючи таку загрозу, Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій внесла пропозицію доповнити законопроект таким текстом:

«Не є дискримінацією дія чи бездіяльність особи та/або групи осіб при реалізації своїх прав на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на свободу світогляду і віросповідання.»

Важливість цієї поправки зумовлена необхідністю:

– захистити від дискримінації окремих громадян чи групи громадян (наприклад медиків), які з огляду на свою релігійну ідентичність, висловлять свою відмову щодо надання послуги із проведення вбивства ще ненародженої дитини шляхом аборту, що є процедурою, яка суперечить релігійному сумлінню.

– захистити від дискримінації окремих громадян чи групи громадян, які з огляду на власну релігійну ідентичність, а також користаючи з прав і свобод відображених зокрема в ст. 34, 35 Конституції України, публічно висловлюватимуть свої погляди щодо гріховності чи аморальності тієї чи іншої поведінкової моделі.

Варто пригадати, що в Європейському Союзі, на гармонізацію з правом якого законопроект 0931 націлений, були непоодинокі випадки дискримінації саме за релігійною ознакою. Достатньо пригадати випадок з Рокко Бутільйоне, який не був призначений на пост єврокомісара з питань юстиції (Єврокомісія Баррозу) з огляду на його релігійні переконання.

Без вищезгаданої поправки від ВРЦіРО, інша норма, згадана  в законопроекті, яка виключає з переліку дискримінаційних «пропозицію встановлення релігійними організаціями особливих вимог щодо релігійних переконань, статі у сферах відправлення культу (діяльності, безпосередньо пов’язаної з богослужінням, релігійними обрядами і церемоніями), а також релігійною освітою або релігійним вихованням», сама може стати дискримінаційною нормою.

Без цієї поправки цілі групи з релігійною ідентичністю будуть позбавлені права вільно висловлювати свої погляди і переконання в засобах масової інформації та під час масових заходів в публічному просторі. Ставлячи за мету усунути прояви дискримінації та віктимізації, цей законопроект несе в собі загрозу дискримінації та віктимізації громадян України за релігійною ознакою.

Тому вимагаємо від депутатського корпусу не допустити віктимізації та  дискримінації за релігійною ознакою, доопрацювати даний законопроект і прийняти його із поправками від ВРЦіРО.