Завідувач кафедри богослов’я УКУ Віктор Жуковський захистив докторську дисертацію

Завідувач кафедри богослов’я філософсько-богословського факультету УКУ Віктор Жуковський захистив докторську дисертацію з патристики «Проблема трансцендентності та іманентності Бога в богослов’ї грецьких отців І-V ст. історичний розвиток та богословське значення», захист якої відбувся 26 вересня на богословському факультеті Люблінського католицького університету Івана Павла II.

Виступ.Найкраща

Дослідження богослов’я отців Церкви перших чотирьох століть набуває першорядного значення з огляду на необхідність обґрунтування головних питань християнського віровчення: сотворення світу Богом, природи Божого Об’явлення і Передання, природи життєдайної всюдисущності Бога.

У науковій праці Віктор Жуковський звертає увагу на те, що без осмислення цієї проблеми важко інтерпретувати правди про Церкву, Містичне Тіло Христове і Люд Божий, в якій через святі таїнства звершується освячення й обоження людини.

«Святоотцівське вчення про розрізнення між недоступною Божою сутністю і доступними Його енергіями (силами, діями, благодаттю тощо) дуже важливе для розвитку різних галузей богословської науки. Проблематика нашого дослідження – це ключ до розуміння таїнства Обоження, головної теми Христової Благовісті, та святоотцівського богослов’я. У Трінітарному богослов’ї досліджена концепція сутнісно-енергійного розрізнення дозволяє розуміти не лише таїнство Божого життя, а й відношення Творця і творіння, Божих осіб і особи людини. Божа енергія (сила, благодать) виражає природну цілісність Троїчного життя й особову, відкриту до світу та людини, реальність», – зазначає Віктор Жуковський.

Особливого значення набуває дослідження онтологічної, сотеріологічної та антропологічної сторін цієї проблеми Отцями ранньої церкви. Людина, яку Син Божий спасає, відкривається до троїчної ікономії, приймає божественну дію, переображується і обожується благодаттю, якою Бог виходить до неї.

?

Члени університетської Комісії визнали, що докторська праця є надзвичайно важливою, оскільки осмислення проблеми відмінності й тотожності між недоступним, непізнаваним, неосяжним з одного боку та пізнаваним, доступним і досяжним благодаті Богом, можливість діалогу між Богом і людиною є однією з найважливіших проблем у святоотцівському богослов’ї.

У своїй роботі Віктор Жуковський глибоко проаналізував святоотцівські підходи до цих фундаментальних філософських проблем, заповнивши прогалину в наукових дослідженнях богословської думки Отців Церкви.

Вчення про онтологічний “міст” між Божою трансцендентністю й іманентністю наголошує на своєрідній необхідності об’явлення Бога, який не закривається у своїй самодостатності, а, “виходячи назовні”, творить світ, відкривається людині, даючи себе пізнати, пропонуючи брати участь у Його природі.

Ці тези християнської патристики – основний критерій, щоб обґрунтувати “позитивний” погляд на Бога, який не лише безконечно віддалений від світу і людини, а й безконечно присутній у ньому, всюди є і все наповняє.

Докторська праця «Проблема трансцендентності та іманентності Бога в богослов’ї грецьких отців І-V ст. історичний розвиток та богословське значення» може послужити для продовження досліджень, які стосуються наступних тем: природа Божого Об’явлення, сотворення світу і Божа присутність в творінні, різних проблем пов’язаних з Тринітарним богослов’ям, Еклезіологією, Сакраментологією та християнським вченням про людину та її покликання. Досліджена тема може бути важливою для богословського обґрунтування міжрелігійного і міжконфесійного діалогу. Докторське дослідження може стати корисним у підготовці курсів з фундаментального богослов’я, науки і релігії, християнської космології, патристики, тріадології, східнохристиянського богослов’я і духовності, та різних спецкурсів, які стосуються різних форм зв’язку між Творцем і творінням, та їхнього богословського обґрунтування.

Нагадаємо, що раніше Віктор Жуковський здобув звання кандидата філософських наук за спеціальністю «історія філософії».