Викладачі УКУ представили Україну на міжнародній конференції в Ризі

У Латвійському університеті Риги 27-28 жовтня  відбулася міжнародна наукова конференція «Церква і тоталітарний режим: секуляризація і стратегії виживання». Із доповідями виступили науковці з Латвії, Німеччини, США, Естонії, Білорусі, Польщі, Росії. Україну преставляли директор Інституту історії Церкви Світлана Гуркіна та науковий співробітник ІІЦ о. Тарас Бублик, які також є викладачами кафедри церковної історії УКУ.

dscn0934

Ця конференція зібрала фахівців, які займаються дослідженнями в ділянках усної історії, релігієзнавства, відносин між Церквою та державою в добу тоталітаризму, стратегій виживання різних мирянських організацій, релігійних братств та парафій в Європі у другій половині ХХ стоілття. Також науковці не оминули теми збереження сакральної спадщини та культури країн, які були під впливом тоталітаризму.

Світлана Гуркіна виступила з доповіддю на тему “Особливості дослідження джерел у вивченні історії УГКЦ в Західній Україні в другій половині ХХ століття”. Доповідачка представила дві категорії історичних джерел – методика опрацювання кримінальних справ репресованого духовенства, зокрема – протоколів допитів, а також проаналізувала особливості усно-історичного проекту ІІЦ “Образ сили духу: жива історії підпілля УГКЦ”.

dscn0923

о. Тарас Бублик прочитав доповідь на тему “Тактика опору та виживання українського греко-католицького духовенства в СРСР в другій половині ХХ століття на прикладі греко-католицького єпископа Володимира Стернюка”. На прикладі біографії підпільного владики Володимира Стернюка дослідник відтворив історичний контекст та особливості душпастирського служіння отців-редемптористів східної гілки у міжвоєнний період та роки Другої світової війни, опір монашества проти насильницького “возз’єднання” з РПЦ, до того ж, була розкрита тема служіння єпископів у Катакомбній Церкві.

dscn1047

Під час організації конференції в Ризі очевидним був екуменічний підхід, адже дослідники представили напрацювання не тільки з історії православних, римо-католицьких та греко-католицьких громад, але й розкрили особливості опору лютеран, п’ятидесятників і старообрядців.

Окрім того, на початку конференції відбулися презентації нових видань у галузі досліджень з церковної історії. Серед інших були представлені видання Інституту історії Церкви та УКУ, зокрема – новий фотоальбом “Переслідувані за Правду: українські греко-католики в умовах тоталітарних режимів ХХ століття”, збірник наукових статей “Ковчег 7″, альбом “До світла Воскресіння крізь терни катакомб”, а також видання Інституту екуменічних студій “Йосиф Сліпий. Спомини”.

dscn0887