Революція гідності згуртувала Церкви та релігійні організації в Україні. Але в той же час створила внутрішні розбіжності та зіткнення. Церкви, які протягом Майдану підтримали людей у демократичних процесах, стали переслідуваними під час анексії Криму. Давній російський міф про братні слов’янські народи, об’єднані православною вірою, розвалився.
Такими словами розпочав міжнародну конференцію «Миротворча роль Церков: екуменічна співпраця задля суспільної злагоди і примирення» диякон Роман Завійський, декан ФБФ УКУ.
«Упевнений, що підписана Декларація Папи Франциска із Патріархом Кирилом якраз сягає нашої дискусії. Знову російська агресія створює насильство та ненависть. Головними жертвами цього є діти, які будуть травмовані такою брехнею. Ця конференція – перше обговорення про серйозність екуменічної співпраці і пошук рішення щодо побудови миру між Україною та Росією. Ми розуміємо важливу роль Церков протягом війни», – додав він.
За словами ректора УКУ о. Богдана Праха, конференція – можливість зібратися, щоб разом відчути настрої, які панують в Україні зараз. «Напевно, будучи лише тільки в нашій спільноті, ми усього до кінця не відчуємо. Та коли поглянемо глибше, то бачимо, що тут бракує любові, яка є наслідком довголітніх репресій, які відбувалися в часи СРСР. Саме після розпаду Радянського Союзу настав час присутності Бога і Церкви тут в новий спосіб», – зауважив він. На думку ректора, війна – також наслідок браку любові. Тож таке обговорення має вести до того, щоб змінити цю ситуацію: «Христова любов – зціляє і вміє бачити людей та інші Церкви. Нехай сьогодні перед нами буде Христос і Любов. Саме в тих двох точка ми повинні свідчити єдність і правду на нашій землі».
Президент Європейської асоціації католицького богослов’я (ESCT) проф. д-р П’єр Ван Гек наголосив, наскільки важливо бути особисто в Україні: «Ми раді бути тут. Наша спільнота прагне зустрічі із Сходом Заходом, щоб ми вивчали один одного і спілкуватися одні з одними. Це створить кращу більш мирну Європу». Він зауважив, що в Європі неодноразово заявляють про те, що релігія – ресурс насильства, тому важливо зменшити її вплив. Тому така зустріч є важливою для того, щоб показати те, що релігія і християнські Церкви кличуть до небесного покликання – будувати мир, розуміння, любов. «Тож на цій зустрічі ми підтверджуємо нашу єдність , як Європи, і як християн», – завершив він.
Міжнародна конференція «Миротворча роль Церков: екуменічна співпраця задля суспільної злагоди і примирення» відбулася 4 березня. Основні питання, які обговорили учасники: питання війни й миру, перспектива побудови миру та примирення, роль релігії у війні та конфліктах, зокрема як християнські церкви можуть сприяти культурі миру та екуменізму.
Участь у заході взяли о. д-р Іван Дацько, президент Інституту екуменічних студій УКУ; о. д-р Олег Кіндій, заступник декана з міжнародних зв’язків Філософсько-богословського факультету УКУ; о. д-р Микола Денисенко, директор Гаффінґтонського екуменічного інституту, Меримаунтський університет ім. Лойоли; д-р Едмунд Аренс, професор фундаментального богослов’я, Богословський факультет університету м. Люцерн; д-р Ганс-Фердинанд Анґель, Ґрацький університет; о. д-р Кирило Говорун, Стокгольмська школа богослов’я; д-р Тарас Дзюбанський, директор Центру міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібертас»; д-р Кармен Маркес, професор богослов’я, Папський Університет Коміллас та ін.