В УКУ вперше відбулася конференція, яка стосується проповідницької місії Церкви

24 травня з ініціативи Кафедри богослов’я і Кафедри пасторального богослов’я ФБФ УКУ вперше відбулася науково-практична конференція, яка стосується проповідницької місії Церкви «Боже Слово живе та діяльне (Євр. 4,12): проповідь у пасторальному досвіді Церкви». На ній провідні пастирі та богослови УКУ , за участі владики Володимира (Груци), Єпископа-помічника Львівської архиєпархії, впродовж дня міркували про історію, методи і жанри мистецтва проповіді, а також пробували творити нові підходи в гомілетиці, адаптовані до реалій сьогодення. Є сподівання, що це лише перша така конференція, й ініціатива ростиме й розвиватиметься й надалі.HMT (1 of 67)

За словами отця-диякона Романа Завійського, декана ФБФ УКУ,  проповідницьке слово душпастиря надзвичайно важливо для сьогодення. Тому необхідно шукати способи, як допомогти Церкві в її гомілетичному служінні. Інакше кажучи, допомогти УГКЦ в її проповідницькій місії. З цього приводу Віктор Жуковський, завідувач Кафедри богослов’я, пригадав про те, що нещодавно обидві Кафедри ініціювали новий проект для того, аби  «перекрити великий пробіл, який існує в пасторальному досвіді нашої Церкви».

«Ми поставили собі на меті видати те, що є потрібне й актуальне, а, головне, свідчило про досвід Вселенської Церкви в різних місцях проповіді. Тож ми видали книгу, яка перекладена з англійської мови «Місія: слідом за Христом», в якій описаний досвід проповіді Слова Божого в різних контекстах від Латинської Америки до Африки, Азії», – зазначив він.

Видання складається із різних свідчень проповідників і є прекрасним настільним посібником для проповідника-місіолога.

Пан Віктор виділив чотири головні аспекти, на яких ґрунтувалася конференція: Слово Боже (старозавітній і новозавітній вимір проповідництва), святе передання (інтерпретація проповіді Отців Церкви), літургійний досвід Церкви, а також методологічно-контекстуальний спосіб проповідництва в контексті сучасності.

 

На переконання о. Андрія Олійника, завідувача Кафедри пасторального богослов’я,  гомілетика стоїть перед великими викликами, а водночас і містить в собі «справжню перлину».

«Насамперед, виклики стосуються того, що ми живемо в ері комунікацій. І часто вважаємо, що й гомілетика повинна активно поширювати Боже Слово і не відставати в методиці проповідування Слова. А перлина її в тому, що проповідницьке слово, не належить самим проповідникам, а Богові, який промовляє до людини через людину. Така конференція стане спробою вдалого порушення актуальних проблем та ідей, а також нагодою поглянути на практику проповідування», – підсумував він.

Розпочав конференцію доповіддю про особливості проповідування на основі текстів Старого Завіту докторант Папського Григоріанського Університету Роман Островський. Він наголосив, що попри відстань у часі та різницю в ментальності, багато ідей та образів Старого Завіту залишаються надзвичайно актуальними і в наш час. Наприклад, як ідея виходу з полону отримала нову інтерпретацію в часи Майдану.

Біблійну тематику продовжив о. Петро Іськів, розглянувши мистецтво проповіді у Новому завіті, він порівнював парадигми проповіді Івана Хрестителя, апостола Павла та самого Ісуса Христа, звернувши також увагу, що навіть термінологічно існує різниця між «проповідуванням», «навчанням» чи «благовістю».

Учасники конференції з цікавістю вислухали доповіді с. Ігнатії Гаврилик та о. д-ра Михайла Лесіва, які аналізували історичний досвід проповідництва в різні епохи – від каппадокійських отців, які жили й проповідували в IV столітті і до епохи Київської Русі та Козаччини, де варто звернути увагу на таких видатних проповідників, як митрополит Іларіон, Кирило Турівський, Дмитро Туптало, Іпатій потій та інші.DSC_1754

Ще одним важливим джерелом дослідження гомілетики стали літургійні тексти. Про цей аспект розповіла у своїй доповіді студент ліценціату Літургійних наук УКУ Ірина Расяк.

Розглядаючи в своїх доповідях методологічні аспекти гомілетики, на конференції виступили д-р Ростислав Дучак та о. д-р Андрій Олійник, які розглянули відповідні аспекти проповідництва на прикладі творів св.. Августина та св.. Йоана Золотоустого.DSC_1749

Останнім до слова запросили досвідченого практика у сфері проповідництва о. Ореста Фредину, який наголосив на важливості ходіння перед живим Богом, аби ділитися цим свідченням віри, адже якщо проповідник не будуватиме стосунки з Христом, його слова втрачатимуть зміст. За його словами одна з найстрашніших небезпек, які сьогодні постають перед суспільством, та й перед Церквою зокрема, це руйнація традиційних горизонтальних зв’язків. Ми втрачаємо здатність бачити одні одних. Тому, як наголосив о. Орест Фредина, один з важливих викликів, що постають перед проповідником – потрібно будувати спільноту, родинні зв’язки Церкви.

Завершилася науково-практична конференція круглим столом, де учасники мали змогу поділитися певними висновками та напрацюваннями щодо пасторальної практики.