В УКУ розшукують «Скарб Солідарності» крізь призму документального кіно

В Українському католицькому університеті розпочалася Школа документального кіно «Скарб солідарності», яку організовано з ініціативи «Центру думки Івана Павла ІІ» (Варшава).  Кожен з 25 учасників школи зніматиме короткометражний фільм на тему польської «Солідарності» або Революцію Гідності. Переглянути стрічки зможуть всі охочі під час Фестивалю документального кіно «Скарб Солідарності», який пройде в УКУ 18-19 листопада.

Один із натхненників проекту, о. Олег Кіндій, у своєму зверненні до учасників Школи наголосив, що оскільки в листопаді надходить річниця Майдану, то цей проект – це ще одна нагода переосмислити роль інтелектуалів та медійників у нашому суспільстві.

Школа розпочалася зі вступної лекції Ярослава Грицака. Він розповів про особливості польської «Солідарності» як історичного феномену, наголосивши, що українці погано з ним ознайомлені:

«Важливо зрозуміти, що нам бракує духу «Солідарності», головним етосом якої, було євангельське «Носити тягарі один одного». Нам бракує духу інклюзивності,  адже «Солідарність» – це про мости, а не про стіни. Ми повинні бачити потреби один одного і вчитися будувати  мости,  а не замикатися в своїх невеличких світах.

Також, в контексті дискусій останнього часу, історик наголосив, що нема польсько-українського конфлікту, натомість є конфлікт між окремими особами, які хочуть примирення, і які його не хочуть. Як буде розвиватися ситуація в майбутньому – це вже відповідальність молодшого покоління, − закцентував Ярослав Грицак.

Водночас із історичним екскурсом, польські режисери Марта Дзідо і Пьотр Шлівовський розпочали курс практичних занять з документалістики. Свій виклад вони побудували, покликаючись на приклад останнього власного фільму «Жіноча Солідарність». Також Марта і Пьотр розповіли про фільм, над яким працюють зараз – про громадських діячок початку ХХст, які боролися за права жінок.

Долучитися до лекцій, які триватимуть в рамках Школи документального кіно зможуть всі охочі.

13 жовтня

9:00-11:00 – Семінар: «Солідарність та лідерство»
Міхал Лучевський

11:00-13:00 – Семінар: «Солідарність як культурний