У Тбілісі працівники УКУ представили свої дослідження

У науковій конференції ‘Post-Soviet Countries – Challenges, Perspectives’ («Пострадянські країни: виклики і перспективи»), що відбулася в Університеті Сулхан-Саба Орбеліані у Тбілісі 19 травня 2018 р., взяли участь троє дослідників УКУ. Серед них – керівник проектів та програм Київського центру УКУ, релігієзнавець Ірина Фенно, доцент кафедри політичних наук УКУ, політолог Петро Байковський та науковий співробітник Інституту Історії Церкви УКУ, історик Церкви Володимир Мороз.

Конференція ‘Post-Soviet Countries – Challenges, Perspectives’, за задумом організаторів із Інституту пострадянських досліджень при Університеті Сулхан-Саба Орбеліані, має стати щорічною. У 2018-му наукову подію, що покликана збирати дослідників різних сфер життя країн пострадянського простору, провели вперше. У програмі були передбачені виступи доповідачів із Вірменії, Грузії, Польщі, Росії та України – загалом 19 учасників. Ще восьмеро дослідників взяли участь у роботі молодіжної панелі конференції.

Під час конференції йшлося про політику, економіку, історію, соціологію країн пострадянського простору. Учасники аналізували масштабні трансформації і виклики, що постали перед націями з досвідом радянського тоталітаризму. Також про виклики для Європейського Союзу, пов’язані з аналогічною проблематикою, доповідав депутат Європарламенту, польський політик д-р. Ян Ольбрихт. Про концепції «розбудови держави», «розбудови нації» та «розбудови режиму» у їх порівнянні за досвідом пострадянської Грузії розповідала директор Інституту пострадянських досліджень при Університеті Сулхан-Саба Орбеліані др. Ґванца Абдаладзе.

Учасники конференції з УКУ представили досвід України на шляху трансформацій від тоталітаризму до вільного і відповідального суспільства. Так, д-р. Петро Байковський виголосив доповідь «Партії в олігархічній системі (український випадок). Д-р. Ірина Фенно мала доповідь на тему «Впровадження принципів свободи совісті у пострадянській Україні: виклики і перспективи». Д-р. Володимир Мороз представив доповідь «Шлях до змін суспільства: вчення УГКЦ про вибори влади», присвячену історії становлення соціального вчення Церкви та його впливу на суспільні реалії.

Як під час виголошування доповідей, так і під час панельних дискусій учасники конференції відзначали, що багато «рецептів» тих чи інших трансформацій, висвітлення і вирішення проблем в одній із країн можуть бути хорошим досвідом і хорошими підказками для інших. Приміром, особливу увагу колег із Грузії у доповіді наукового співробітника ІІЦ УКУ Володимира Мороза привернуло те, що у вченні УГКЦ існують чіткі вимоги заборони агітації з боку духовенства на користь або проти тих або інших політиків і політичних сил. Жваву рецепцію викликало те, що ці норми не просто проголошені, а й діють та сприяють зростанню авторитету Церкви в очах її вірних і суспільства загалом. Жваве зацікавлення викликав також аналіз рекомендацій Церкви виборцям щодо того, за якими критеріями слід обирати кандидатів і партії для підтримки на виборах, як оцінювати політичні програми, як контролювати владу після її обрання.

Окреме обговорення серед учасників виникло і щодо питань висвітлення історії національно-визвольних рухів ХХ століття, повернення історичної пам’яті про них, розуміння ролі жіноцтва у цих рухах. Було відзначено, що перед Україною і Грузією стоїть дуже багато подібних і спільних викликів у цьому відношенні. Також взаємно корисним для пострадянських країн може бути і досвід окремих із них у питаннях впровадження соціальної відповідальності, інтеграції національних меншин тощо. Конференція у Тбілісі стала хорошою нагодою для налагодження безпосередніх наукових зв’язків її учасників.

Володимир Мороз,

науковий співробітник Інституту історії Церкви