У рамках трирічного гранту від міжнародної програми “Erasmus+” між філософсько-богословським факультетом УКУ та Інститутом Ньюмана в м. Уппсала троє студенток УКУ, Марта Ковальчук, Марта Богаєць і Анастасія Малишева, які перемогли у конкурсі стипендій, отримали можливість протягом семестру вчитися у Швеції.
Що ж таке Інститут Ньюмана? Це коледж, заснований в 2001 році під опікою Товариства Ісуса (єзуїтів), який покликаний відновлювати традиції католицького богослов’я і освіти у Швеції після багатьох років лютеранської Реформації та розквіту секуляризму. Тут викладають курси з філософії, богослов’я, культурології.
УКУ та Інститут Ньюмана вже декілька років активно співпрацюють. Декан філософсько-богословського факультету д-н Роман Завійський зазначає: «Грант від програми “Erasmus+” уможливлює три ділянки співпраці: обмін викладачами, обмін студентами на семестрові стажування, а також тренінги для адміністративного персоналу. Успіх цьогорічної аплікації увінчав уже давніші зв’язки між нашими інституціями».
Стажування закордоном зазвичай завжди залишає студентові незабутні спогади на все життя. За словами Марти Ковальчук, ще під час настановчого тижня в Інституті Ньюмана особливо вразила дружня атмосфера закладу, яку досвідчували впродовж всього перебування на стажуванні. “Нам допомагали та підтримували у всіх питаннях”, – додала стипендіатка.
Протягом семестру наші студентки прослухали чотири курси – “Основи східнохристиянського богослов’я”, “Природній закон у моральній і політичній думці”, “Францисканська духовність, від Франциска до сучасної екології” і “Богослов’я Карла Ранера”. Навчальний процес був поділений на два модулі, відповідно по два предмети на кожен модуль. На думку учасників програми “Erasmus+”, такий спосіб поділу дає студентам добру можливість зосередитись на кожному з предметів та дарує гнучкий графік як для студентів, так і для викладачів. Крім того кожен повинен був підготувати усну презентацію та написати письмову роботу з вибраного курсу.
Які ж враження залишило навчання закордоном у стипендіатів програми?
«Мушу зазначити, – розповідає Марта Богаєць, – що кожен із курсів був по-своєму цікавим та корисним, проте вимагав чимало зусиль від самого студента. Треба себе проявити як у письмових роботах, так і в усних відповідях під час семінарських занять. На курсі з Природного права ми зосереджувались на вченні томи Аквінського, а також на поглядах сучасних філософів та соціологів. В основному ми працювали самостійно або ж у парах і часто в онлайн режимі. На кінець курсу кожен студент мав представити власний письмовий проект з аргументами та контраргументами до обраної теми. На Основах східнохристиянської духовності ми навчились оперувати англійськими відповідниками відомої для нас української богословської термінології.
Візит до Сігтуни.
Також завжди цікаво отримати погляд на Східнохристиянську духовність від осіб, які зростають у дусі Західного богослов’я, – додає Марта. – Курс Богослов’я Карла Ранера був одним із найскладніших, що, однак, ми й очікували від початку. У богословських колах панують погляди про складність вчення Карла Ранера, і це не безпідставно. Проте, я побачила, що цей курс надзвичайно захопливий, і спосіб викладу якнайбільше цьому сприяв. Ми обговорювали найскладніші теми у групі, а самостійно опрацьовували праці Карла Ранера. Особисто мені також припав до душі курс про духовність Франциска з Асижу та його послідовників.»
Святкування Дня Швеції у Стокгольмі. Королівська гвардія.
Хоча більшість часу проходила в інтенсивному навчанні, Інститут Ньюмана також надав незабутні можливості дослідити унікальну і колоритну Швецію. Дівчатам запам’яталися вечірні прогулянку Уппсалою, спільні поїздки до лісу і навіть походи на футбол та хокей разом з викладачами.
Святкування Великодня за Юліанським календарем разом із семінаристами, практикантами з Німеччини та о. Крістофом Германом.
Волонтерство в Уппсалі
«Кожного тижня, – розповіла Марта Ковальчук, – ми мали можливість відвідувати студентську групку при парафії, де зустрічались разом іноземні студенти, розповідали про свої рідні країни. Також ми попрацювати волонтерами у Erikshjälpen Second Hand , де кожного разу могли поспілкуватись з привітними шведами та отримали гарний досвід. Окрім цього ми мали захопливі мандрівки, з яких найбільше запам’яталася подорож до Таллінну, де ми відвідали прекрасну українську церкву й поспілкувались із священиком, який нам розповів про життя УГКЦ в Естонії; а ще мандрівка на острів Åland, де милувалися прекрасними краєвидами.”
Ще одна стипендіатка, Анастасія Малишева, додала, що бути студентом у програмі Erasmus+ це велике задоволення, колосальний життєвий та науковий досвід для молодої людини. Навчання закордоном англійською мовою дало можливість покращити свій рівень, поглибити словниковий запас, особливо професійну лексику. «В УКУ є безліч можливостей для розвитку та навчання, я скористалася цим шансом і раджу усім!»