Троє студенток УКУ стажувалися у Швеції

У рамках трирічного гранту від міжнародної програми “Erasmus+” між філософсько-богословським факультетом УКУ та Інститутом Ньюмана в м. Уппсала троє студенток УКУ,  Марта Ковальчук, Марта Богаєць і Анастасія Малишева, які перемогли у конкурсі стипендій, отримали можливість протягом семестру вчитися у Швеції.

Що ж таке Інститут Ньюмана? Це коледж, заснований в 2001 році під опікою Товариства Ісуса (єзуїтів), який покликаний відновлювати традиції католицького богослов’я і освіти у Швеції після багатьох років лютеранської Реформації та розквіту секуляризму. Тут викладають курси з філософії, богослов’я, культурології.

УКУ та Інститут Ньюмана вже декілька років активно співпрацюють. Декан філософсько-богословського факультету д-н Роман Завійський зазначає: «Грант від програми “Erasmus+” уможливлює три ділянки співпраці: обмін викладачами, обмін студентами на семестрові стажування, а також тренінги для адміністративного персоналу. Успіх цьогорічної аплікації увінчав уже давніші зв’язки між нашими інституціями».

IMG_0399

Стажування закордоном зазвичай завжди залишає студентові незабутні спогади на все життя. За словами Марти Ковальчук, ще під час настановчого тижня в Інституті Ньюмана особливо вразила дружня атмосфера закладу, яку  досвідчували впродовж всього перебування на стажуванні. “Нам допомагали та підтримували у всіх питаннях”, – додала стипендіатка.

IMG_4885Протягом семестру наші студентки прослухали чотири курси – “Основи східнохристиянського богослов’я”, “Природній закон у моральній і політичній думці”, “Францисканська духовність, від Франциска до сучасної екології” і “Богослов’я Карла Ранера”. Навчальний процес був поділений на два модулі, відповідно по два предмети на кожен модуль. На думку учасників програми “Erasmus+”, такий спосіб поділу дає студентам добру можливість зосередитись на кожному з предметів та дарує гнучкий графік як для студентів, так і для викладачів. Крім того кожен повинен був підготувати усну презентацію та написати письмову роботу з вибраного курсу.IMG_4595

Які ж враження залишило навчання закордоном у стипендіатів програми?

«Мушу зазначити, – розповідає Марта Богаєць, – що кожен із курсів був по-своєму цікавим та корисним, проте вимагав чимало зусиль від самого студента. Треба себе проявити як у письмових роботах, так і в усних відповідях під час семінарських занять. На курсі з Природного права ми зосереджувались на вченні томи Аквінського, а також на поглядах сучасних філософів та соціологів. В основному ми працювали самостійно або ж у парах і часто в онлайн режимі. На кінець курсу кожен студент мав представити власний письмовий проект з аргументами та контраргументами до обраної теми. На Основах східнохристиянської духовності ми навчились оперувати англійськими відповідниками відомої для нас української богословської термінології.

IMG_0403
Візит до Сігтуни.

Також завжди цікаво отримати погляд на Східнохристиянську духовність від осіб, які зростають у дусі Західного богослов’я, – додає Марта. – Курс Богослов’я Карла Ранера був одним із найскладніших, що, однак, ми й очікували від початку. У богословських колах панують погляди про складність вчення Карла Ранера, і це не безпідставно. Проте, я побачила, що цей курс надзвичайно захопливий, і спосіб викладу якнайбільше цьому сприяв. Ми обговорювали найскладніші теми у групі, а самостійно опрацьовували праці Карла Ранера. Особисто мені також припав до душі курс про духовність Франциска з Асижу та його послідовників.»

IMG_0960
Святкування Дня Швеції у Стокгольмі. Королівська гвардія.

Хоча більшість часу проходила в інтенсивному навчанні, Інститут Ньюмана також надав незабутні можливості дослідити унікальну і колоритну Швецію. Дівчатам запам’яталися вечірні прогулянку Уппсалою, спільні поїздки до лісу і навіть походи на футбол та хокей разом з викладачами.

IMG_4734
Святкування Великодня за Юліанським календарем разом із семінаристами, практикантами з Німеччини та о. Крістофом Германом.
Волонтерство в Уппсалі

«Кожного тижня, – розповіла Марта Ковальчук, –  ми мали можливість відвідувати студентську групку при парафії, де зустрічались разом іноземні студенти, розповідали про свої рідні країни. Також ми попрацювати волонтерами у Erikshjälpen Second Hand , де кожного разу могли поспілкуватись з привітними шведами та отримали гарний досвід. Окрім цього ми мали захопливі мандрівки, з яких найбільше запам’яталася подорож до Таллінну, де ми відвідали прекрасну українську церкву й поспілкувались із священиком, який нам розповів про життя УГКЦ в Естонії; а ще мандрівка на острів Åland, де милувалися прекрасними краєвидами.”

Ще одна стипендіатка, Анастасія Малишева, додала, що бути студентом у програмі Erasmus+  це велике задоволення, колосальний життєвий та науковий досвід для молодої людини. Навчання закордоном англійською мовою дало можливість покращити свій рівень, поглибити словниковий запас, особливо професійну лексику. «В УКУ є безліч можливостей для розвитку та навчання,  я скористалася цим шансом і раджу усім!»