«Сумніви дуже часто ведуть нас до сильнішої віри», – доктор філософії із США

«Коли людина пережила втрату, то часто вона починає ідеалізувати минуле, розуміючи, що воно не повернеться. Часто таке пережиття супроводжується агресивною поведінкою або неконтрольованістю; люди заглиблюються в себе, йдуть від світу, закриваючись», – зазначив професор Ларрі Майкл, доктор філософії із Алабами (США), професор Міжнародного університетуLCCInternational у Литві під час лекції «Складні питання порадництва в часі смутку і жалоби», яку він прочитав в УКУ.

larryПрофесор розповів про відмінності між смутком, скорботою і травмою, проаналізував те, як скорбота впливає на фізичний, емоційний, когнітивний, соціальний і духовний рівні життя людини, а також дав кілька порад з приводу того, як справитися із горем.

«Ми часом злимося на Бога, але чи визнаємо це? Мій тато – пастор –завжди навчав мене: «Ніколи не сумнівайся в Бозі». Та я гадаю, що інколи потрібно сумніватися», – поділився він. Чому? На думку Ларрі Майкла, варто пригадати Книгу Йова зі Святого Письма, яка насичена різними сумнівами: «Знаємо, що Йов втратив все: дітей і власність. Його друзі і дружина намовляли проклясти Бога. Та він цього не зробив». Проте Бог не відповів на запитання Йова. Божа відповідь була іншою, – про те, що людина не може усвідомити всю повноту Божого творіння. Згодом Господь таки відновив власність і сім’ю Йова.

«Заохочую вас бути чесними зі своїми емоціями. Бо тільки тоді, ви можете пережити зцілення, адже стаєте автентичними і чесними. Сумніви дуже часто ведуть нас до сильнішої віри», – закликав він слухачів лекції. Професор зазначив, що часто ми ставимо собі запитання про те, чому Бог не захищає невинних. Важливо знати, що Бог є добрим і справедливим, і не хоче для нас чогось злого. Проте тоді, коли трапляється горе, ми сумніваємося про те, чи Він таки про нас дбає.

«Повірте, Бог справді дбає про вас. Але вам потрібно це усвідомити самим. Для деяких людей вийти на вулицю і покричати – інколи потреба в моменти злості. Дослідження свідчать, що це, насправді, не дуже ефективний спосіб. Неефективно виражати свою злість через крик. Є інші способи. Зокрема, молитва, медитація, примирення, добрі справи», – переконаний пастор.