«Стажування закордоном – дорога в життя для богословів»,  –  диякон Роман Завійський

Цілий семестр у Римі провели студентки Філософсько-богословського факультету, Юлія Пархуць та Наталія Цимбаліста. Вони навчалися у Папському Григоріанському Університеті за однією із стипендійних програм, які надає УКУ та Європейська Федерація Католицьких Університетів (FUCE). Впродовж семестру дівчата прослухали декілька богословських курсів, брали участь у житті місцевої української парафії та пізнавали італійську культуру.

Юлія та Наталія
Юлія та Наталія біля Папського Григоріанського університету

«Міжнародні стажування ‒ це чудова перспектива для молодої людини знайти свій шлях, визначитися у рамках власного покликання, отримати гранти та стипендії на продовження навчання, щоб згодом побудувати успішну кар’єру. Навчання закордоном є невід’ємною складовою наукового, творчого, духовно-морального розвитку талановитих студентів Філософсько-богословського факультету», – розповідає декан ФБФ Роман Завійський.

Що таке “Грего́ріан”?

Із друзями на святі прощання із колядою у колегіумі Русікум

Так називають Папський Григоріанський Університет, заснований Ігнатієм Лойолою  1551 року в Римі, яким і досі опікуються отці-єзуїти. Це один із провідних богословських закладів світу, де навчаються студенти із 150 країн світу. Серед них є теж чимало українських студентів, проте Наталія та Юлія були першими, які навчались в університеті саме за цією програмою семестрового стажування. Григоріанський університет має факультети богослов’я, філософії, канонічного права, історії Церкви, місіології, суспільних наук. При університеті існують інститути духовного життя, психології, релігійних досліджень, а також Вища школа латинської мови і літератури. Юлія та Наталія мали можливість слухати такі курси як “Towards the theology popular religion”, “Theology of Avery Dulles”, “Antropologia Teologica” та інші. В кінці семестру дівчата успішно склали іспити.

«Великою допомогою у процесі навчання та побуті було те, що ми вивчали італійську мову протягом місяця на Літній школі у Мантові, яку щорічно організовує УКУ, та почувались більш  впевнено у іноземному академічному середовищі університету та у побуті проживання у італійському колегіумі», – поділилася думками Юлія.

«Це була чудова нагода не лише у вдосконаленні та вивченні англійської, італійської мов  але і  можливість проживання в культурі, цілковито пройнятій духом та історією вічного міста Риму», – згадує Наталія.

Відкриваючи духовні скарби Риму

Протягом перебування у Римі в дівчат було багато нагод пізнавати західну християнську традицію.Як розповіла Юлія,  проживали вони у колегіумі для дівчат та були частиною спільноти святої Цецилії, де мали щоденні молитви, меси, катехитичні зустрічі, реколекції та паломництва. Українкам було дуже цікаво пізнавати сьогодення Католицької Церкви та як живе її молодь  із безпосереднього досвіду, а не з книжок.

Асиж
В Асижі зі спільнотою святої Цецилії

«Особливим часом, що запам’ятався надовго була наша участь у зустрічах із Папою Франциском, де ми могли молитись разом із великою спільнотою християн із усього світу та слухати роздуми та повчання Папи», – додала Юлія.

«Один із по-особливому приємних моментів  – це знайомство із українською парафією, де ми завжди відчували себе як вдома. Ми могли бачити, як Церква підтримує та допомагає своїм вірним закордоном. Храм святих Сергія і Вакха та ікони Жировицької Богоматері, який ми найчастіше відвідували, є одним з осередків об’єднання емігрантів у спільноту, де плекають віру та традиції.» – діляться враженнями студентки.

Пізнаючи інші культури

Папський Григоріанський університет – мультикультурний заклад, де дівчата мали можливість спілкуватись із студентами зі всього світу.  Це був унікальний досвід, який збагачує та розширює кругозір. Про особливі знайомства згадує Юлія : « Ми зустрічали багато людей, які радо розповідали про свою церкву та свою країну. Ми дізнались із уст  очевидців, наприклад, про обряд висвячення на диякона у ефіопів, про труднощі богословської освіти у В’єтнамі та набожність мексиканців до Марії Гваделупської. Атмосфера відкритості та дружелюбності в університеті, наші нові друзі надихали нас на працю». «В університеті не відчувається бар’єру між студентом та викладачем. Нічого надзвичайного немає в тому, що викладач може запросити студента на каву під час перерви у студентське кафе і просто потеревенити про звичайні речі. Ми вчились у викладачів, яким завжди було цікаво, що думають студенти, та які допомагали студенту формуватися та рости академічно». – розказує Наталя.

українські колядки
На різдвяному святкуванні академічної спільноти Григоріанського університету звучать українські колядки

Фестивалем дружби, відкритості та культурного обміну був передріздвяний час, коли на перервах між лекціями різні етнічні групи університету представляли свої різдвяні пісні. Наші студентки теж разом із іншими українцями, що вчаться у Грего́ріані показували, як прославляють новонародженого Бога  в Україні.

«Досвід навчання у Григоріанському університеті став нагодою глибше пізнати свої академічні зацікавлення, вивчити іноземні мови, відкрити нові культури, познайомитись із цікавими богословами із різних куточків світу та краще розуміти свою ідентичність як українців та східних католиків. Ми заохочуємо студентів не боятися і  брати участь в подібних програмах, які пропонує УКУ»