«Інтелектуальне лінивство є свідченням банальності духовного життя», – о. Юзеф Августин на презентації своїх книг в УКУ

У рамках книжкового форуму на філософсько-богословському факультеті УКУ відбулася презентація книжок «Ігнатіянська медитація», «Духовне розпізнавання» і «Духовне керівництво» за участю їх автора, єзуїта з Польщі о. Юзефа Августина.

UCU_9521Як підкреслив завідувач кафедри богослов’я Віктор Жуковський, ця презентація не є випадковою у стінах УКУ, адже тут питанням духовного життя і формації приділяють велику увагу на рівні інституційному, а попри плекання саме східнохристиянської духовності залишаються  відкритими також на інші традиції. На це о. Юзеф відповів, що витоки ігнатіянської медитації не обмежуються  контрреформаційним контекстом життя Ігнатія Лойоли, адже аналіз його думки і навіть лексика, яку він вживає, свідчать про його близькість до Отців перших століть християнства, а один із трьох способів молитви на основі ритму серця навіть дуже нагадує техніку Ісусової молитви.

Отець Юзеф дуже цінує факт своєї присутності на українському книжковому ринку. «Без книги можна прожити життя, але це життя буде дуже збіднене», каже автор.  Там, де є автентичне і творче духовне життя, там є й життя інтелектуальне. І навпаки, інтелектуальне лінивство є свідченням банальності духовного життя».

Три книги, що разом становлять цілість, репрезентують три взаємно пов’язані теми – медитації, розпізнавання і духовного керівництва. Медитація на основі методу св. Ігнатія – це не щось елітарне, раніше не чуване. Насправді, все починається із медитації над Словом Божим, яке дотикається до нашої власної історії.«Тому це часто болісний і складний процес,  підкреслює о. Юзеф:   Слово Боже, як меч, показує задуми серця, які ми через безліч механізмів затирання часто не можемо розпізнати. В свою чергу, таке розпізнавання потребує певного духовного проводу, який допомагає розпізнавати ‘духи’ – правдиву ‘душу’ тієї чи іншої думки, або те, що цю думку живить».

UCU_9520Після презентації зі залу звучали питання про медитації, які провадять отці-єзуїти також і в Україні, і про те, від чого залежить сприйняття таких реколекцій їх учасниками. Обговорювали питання необхідних рис духовного керівника (як-от інтуїція, відкритість на Божого духа і духовна емпатія), його віку, досвіду і можливих небезпек керівництва.

Отець Юзеф – автор багатьох книг на перетині духовності і психотерапії. В епоху численних психологічних проблем та масового зацікавлення в консультаціях спеціалістів (зокрема на Заході) важливо, на думку о. Юзефа, не надуживати словом «психотерапія», не робити з неї панацею. Набагато важливіше навчитися самим вербалізувати наші проблеми перед близькими. Із психотерапією ми не перестаємо страждати зовсім, ми залишаємося вразливими, але з правильною настановою духа можемо знаходити сенс у всьому, і навіть якщо доводиться терпіти – то мудро й осмислено.

ФОТОгалерея заходу

Отець Войцех Сурувка з видавництва «Кайрос» наприкінці презентації висловив радість із приводу виходу у світ цієї серії, адже книги дають можливість автору і читачеві зустрітися. «Книги про духовне життя – це також богослов’я, адже вони говорять про Бога, який діє в нас», – сказав на завершення о. Войцех. Присутні високо оцінили «естетичну вразливість» редакторів та художнє оформлення обкладинки, яка є нетрадиційною, а тому може привернути увагу навіть неоцерковлених людей, а також зручний формат книг.