На літній школі в Австрії говорили про екуменічний потенціал пневматології – була там і представниця України

28 червня – 1 липня 2015 року у Відні відбувся літній курс, організований фундацією «PRO ORIENTE», на тему „Пневматологія в ранній Церкві – патристичні студії як база та джерело екуменізму“. У ньому взяла участь доктор богослов’я с. Єлена Колядюк, яка минулого семестру представляла результати свого дослідження на одному з відкритих семінарів кафедри богослов’я УКУ.

Фундація „PRO ORIENTE“ була заснована кардиналом Францом Кьоніґом в 1964 році як платформа для екуменізму, передусім для зближення Римо-Католицької Церкви та Східних і Орієнтальних Церков на науковому та неофіційному рівнях через зустрічі, семінари, конференції, публікації, і, як в цьому випадку, літні курси. Тема цьогорічного курсу була вибрана невипадково. В богословській думці перших п’яти століть існування Церкви та у спадщині перших чотирьох Вселенських соборів питанням пневматології було приділено мало уваги. Однак, суперечки навколо Filioque у Символі Віри не згасли і досі та стають перепоною на шляху до єдності Церков, що й робить вивчення пневматології якраз на часі.

На відкриття заходу прибув Кардинал Крістоф Шонборн. Серед доповідачів були відомі фахівці в області патристики, серед яких, зокрема, – проф. Терезія Гайнталер з Франкфурта (яка, до речі, у жовтні минулого року була однією з головних доповідачів на міжнародній богословській конференції про богопізнання в УКУ), проф. Пабло Арґарате з м. Ґрац в Австрії, що доповів про Святого Духа в так званих «духовних гоміліях» Псевдо-Макарія; проф. Фолькер Геннінг Дреколл з Тюбінгена, який представив пневматологію в св. Василія Великого та св. Григорія Ніського. Після обіду молоді науковці з Австрії та Німеччини провадили семінари на наступні теми: «Перечитування пневматологічних творів Григорія Ніського з екуменічної перспективи на прикладі пояснення Григорієм другого прохання молитви Отче наш (De Oratione Dominica)»; «Salvator Spiritus – систематично-богословське перепрочитання твору Атаназія Epistulae ad Serapionem»; «Екуменічні документи до питання про Filioque та їхнє патристичне тло».

З двадцяти учасників курсу (з України, Росії, Греції, Румунії, Індії, Німеччини, Австрії) тільки вісім, серед яких – наша с. Єлена Колядюк, були обрані, щоби представити свої власні проекти. Сестра Єлена робила презентацію своєї докторської дисертації, яку вона захистила минулого року при факультеті католицького богослов’я в Мюнхені (Німеччина), на тему: «Примат папи в творах Лева Кревзи та Захарії Копистенського (XVII ст.)». Після доповіді загорілась дискусія про Брестську унію 1596 року, що стало нагодою для с. Єлени розповісти іноземцям більше про нашу власну еклезіальну традицію.

Фото © Brigitte Ngo von Wagner

Фото © Brigitte Ngo von Wagner

Такі зустрічі на міжнародному рівні сприяють розширенню кругозору, дають можливість почути про ситуацію церков в інших країнах, ознайомитись з найновішими дослідженнями, спілкуватись з фахівцями в різних богословських областях, підвищити власний науковий і викладацький рівень. Заохочуємо магістрів, докторантів, молодих науковців і викладачів моніторити подібні події на сайті Фундації: http://www.pro-oriente.at/Summer_Course/

Довідка про наступний літній курс від Фундації «PRO ORIENTE»

Наступний курс буде відбуватись у Відні 4-7 липня 2016 року на тему: «Екуменічний діалог: суть та вимога».Зголошуватися можна до 31 березня 2016 року.

В центрі будуть питання про те, як функціонує міжцерковний діалог та які механізми йому сприяють або його гальмують; про можливість герменевтики богословсько-екуменічного діалогу; про інтерпретацію та сприйняття результатів діалогу. Житло та харчування під час курсу безкоштовні. Дорожні витрати оплачуються самими учасниками курсу, однак при відповідній заявці «PRO ORIENTE» повертає частині учасників курсу витрати на дорогу. Курс проводиться  німецькою та англійською мовами.

Умови участі:

–       Мінімум –  науковий ступінь бакалавра

–       готовність представити власний проект (напр. дипломну чи докторську роботу, над якою в даний момент працює учасник). Організатори курсу самі вибирають, які проекти будуть представлені

–       до 31 березня 2016 року за електронною адресою [email protected] (звертатись до Frau Dr. Regina Augustin) потрібно подати такі документи:

  • біографію;
  • письмову мотивацію (від 2500 до 4000 знаків, враховуючи пропуски) разом з контактними даними;
  • коротке експозе (від 2500 до 4000 знаків, враховуючи пропуски) магістерської, дипломної чи докторської роботи;
  • отримані академічні свідоцтва про освіту;
  • якщо можливо, рекомендацію керівника роботи.