17 грудня 2018 року на Філософсько-богословському факультеті УКУ відбулася конференція, присвячена особі бельгійського редемпториста о. Франца-Ксаверія Бонна (1882-1941). Організатори конференції – Львівська провінція Згромадження Найсвятішого Ізбавителя та Інститут історії Церкви УКУ.
Душпастир із цікавою та складною долею, фламандець з походження, о. Бонн приїхав до Галичини в 1911 р. для вивчення української мови та східного обряду, щоб згодом душпастирювати серед українців у Канаді. Кілька років він перебував у Крехівському монастирі. З початком Першої Світової війни о. Бонн залишився в Галичині, аби служити в непростих умовах російської окупації. Митрополит Андрей іменував його генеральним вікарієм для окупованої росіянами східної частини Львівської архиєпархії з осідком у Тернополі, де о. Бонн був адміністратором міської парохії. З початком національно-визвольних змагань о. Бонн підтримав українців у їх бажанні мати власну державу. Активно працював на дипломатичній службі ЗУНР як радник, а потім і голова дипломатичної місії при Апостольському Престолі, брав участь у переговорах з представниками Антанти. Також відомо, що він служив як капелан в УГА. На жаль, спроби українців здобути власну державу не увінчалися успіхом, а о. Бонн через свою активну політичну діяльність та сильний тиск польського духовенства був змушений покинути згромадження редемптористів. У 1923 році він виїхав до США, де до самої смерті служив на різних українських парафіях.
У доповідях, що прозвучали на конференції, були представлені всі головні віхи життя священика-дипломата. Про його родину, ранні роки життя та маловідомий «американський» період розповів представник родини Боннів, дослідник з Бельгії Арнольд Бонн. Отець-редемпторист Руслан Піх зосередився на монашій формації о. Бонна та складній ситуації, пов’язаній із його політичною діяльністю та ставленням до неї керівників згромадження. Про «крехівський» період життя священика-місіонера говорив о. Єронім Грім ЧССВ. Науковий співробітник ІІЦ Володимир Мороз зупинився на тернопільському періоді життя та служіння о. Бонна. Отець Атанасій Маквей розповів про те, як і в якому контексті згадується о. Бонн у документах із ватиканських архівів. Дипломатичну працю отця-редемпториста детально охарактеризувала п. Ліліана Гентош. Нарешті, науковий співробітник ІІЦ о. Тарас Бублик представив роль і значення греко-католицького духовенства в подіях 1918-1919 років у Галичині. Конференція стала вагомим внеском у відродження пам’яті про священика-місіонера, бельгійського приятеля України, який віддано служив українському народові.
Автор: о. Тарас Бублик