Група із 10 американських студентів із єзуїтського вишу Loyola Marymount University побували у Львові протягом 7 днів у рамках програми «Занурення», яка зорієнтована на ознайомлення зі східною богословською традицією та культурою.
Разом зі студентами в УКУ приїхав директор Гаффінґтонського екуменічного інституту, Меримаунтського університету ім. Лойоли, професор, доктор богословських наук Микола Денисенко та асистентка з деканату «вільних мистецтв» Кейті Джонс. Організатором приїзду є філософсько-богословський факультет УКУ.
За словами декана філософсько-богословського факультету отця-диякона Романа Завійського, таку ідею вони разом з професором Денисенком виношували відтоді, як два роки тому познайомилися на міжнародній конференції в Торонтонському університеті.
«Мене запросили до Торонтського університету як представника УГКЦ виголошувати доповідь про майбутнє православ’я в Україні. Про професора Денисенка я вже знав до того як знаного у світі науковця літургійного богослов’я. Ми особисто познайомилися, і в нас виникла ідея в рамках курсу про східну християнську традицію привезти американських студентів в Україну, щоб вони на прикладі Львова побачили, як співіснують різні традиції – православні, УГКЦ, РКЦ, вірменська церква, а також різні релігії – іслам, юдаїзм і християнство. Студенти брали участь в міжрелігійному діалозі – відвідали ісламський центр, побували на конференції про миротворчу роль церков. Заслухали доповіді католицьких та протестантських богословів», – розповідає він.
У рамках програми «Занурення» студенти із Loyola Marymount University їдуть у різні країни – частина в Ірландію, Кубу, а частина цього разу – в Україну. Впродовж 7 днів з 28 лютого по 6 березня в УКУ американських студентів супроводжувала викладач кафедри богослов’я УКУ Галина Теслюк. Каже, не всі вони богослови, дехто навчаються на Школі «вільних мистецтв», аналог якої відкривається цього року в УКУ. «Серед 10 студентів лише троє є богословами, інші вивчають маркетинг, бізнес, соціологію, журналістику та кінематографію, – розповідає Галина Теслюк. – Їхній візит – це прикладна частина курсу із східного богослов’я, яке викладає професор Микола Денисенко. Наше завдання було допомогти цим студентам зануритися в східну богословську традицію. Хотілося б, щоб вони мали не лише теоретичні знання, але й практичні».
У програмі візиту – лекції, екскурсії до релігійних храмів і спілкування з українськими студентами. Про місію університету вони дізналися під час лекції українського правозахисника, одного з проректорів УКУ Мирослава Мариновича. Президент Інституту екуменічних студій УКУ, о. д-р Іван Дацько розповів про «Екуменізм і роль УГКЦ в екуменічному русі». Андрій Шкарб’юк провів для них практикум з літургійного співу і запросив заспівати на літургії грецькою мовою, що служиться у каплиці ФБФ. У Національному музеї американські студенти побували на майстер-класі з іконографії «Ікони на склі», і кожен з них зміг спробувати написати східну ікону.
Центр вивчення сучасних іноземних мов організував English club, на якому американські студенти більше могли познайомитися із українськими і попрактикувати мовні навики. Також американці побували на спільній вечері із студентами-богословами УКУ, яку провела Студентська рада.
Більшість студентів із Лос-Анджелесу в Україні вперше. Деякі чули про неї лише в новинах, а тепер змогли переконатися, що тут відбувається на власні очі.
Ешлі Швортц за спеціальністю маркетолог. Каже, що трохи нервувалася перед поїздкою. «Я ніколи не була в Європі, ніколи не виїздила з Каліфорнії. Я боялася, не знала, що очікувати. З новин чула лише про Східну Україну. Зараз ви не почуєте в новинах нічого про Західну Україну. Приїхавши сюди, я закохалися в Львів, полюбила історію, музеї та людей», – розповідає вона.
Ще одна зі студенток зізнається, що її відмовляли від поїздки в Україну, зокрема, через події на сході. «Перед моєю поїздкою в Україну мені казали, що зараз це не найкраще місце, куди можна поїхати. Але мені було цікаво побачити те, що я тільки вивчала на теорії. У Львові мені дуже сподобалася архітектура. Також я захоплена, які тут неймовірно дружелюбні, розумні люди. Львів – це прекрасне місто з багатою історією і культурою, і тут фантастична кава. Я поставила собі важливі питання, як можна практикувати християнство кожного дня. Я побачила, що віра – це не просто відвідування певного храму, це не фізичний ритуал, це весь час. Студенти УКУ є носіями християнських цінностей, і це неймовірно надихає», – ділиться Вітні Спенс своїми враженнями.
Асистентка з факультету «вільних мистецтв» Кетрін Джонс приїхала побачити, які перспективи розвитку бакалаврської програми Artes Liberales в УКУ: «На мою думку, ця програма передбачає студентський діалог між різними країнами, адже освіта на цій спеціальності є глобалізованою. Раніше я ніколи не була в Україні і тут все для мене нове. Мені було цікаво дізнатися про українську культуру, політику і суспільство. Це прекрасний досвід. Я приємно вражена, як університет протистоїть корупції і прививає студентам християнські цінності. Навіть не уявляла, яку важливу роль він відіграє в інтелектуальному житті країни».
Професор Микола Денисенко перед приїздом до Львова відвідав Київ, звідки родом його бабуся. Після Другої світової війни разом з чоловіком вона емігрувала до Німеччини. Батьки Миколи у 1953 році переїхали до Чикаго. Він вболіває за Україну, бо тут його коріння.
«У Львові я вперше. Приємно вражений гостинністю і щедрістю людей. Тут дуже оптимістичні люди. УКУ є реальним свідченням, це як «жива кров» для українців і всього світу, яка заряджає свідченням, служінням і оптимізмом. Ми задоволені якістю програми «Занурення», яка передбачає інтернаціональні проекти», – розповідає він.
У рамках свого візиту професор брав участь у міжнародній конференції «Миротворча роль Церков: екуменічна співпраця задля суспільної злагоди і примирення», яка відбулася 4 березня у Львові. «Моя доповідь про духовну спадщину Візантійської церкви. Я говорив про дискурс між православною і католицькою церквами. Православна церква більш схильна до негативних висловлювань про католицьку церкву. Люди з діаспори мріють, що в Україні відбудеться духовне відродження і зникне взаємні острахи. Місія церкви – бути жертвою для світу», – наголошує диякон Микола Денисенко.