В УКУ відбувся Міжрелігійний круглий стіл «Бог: природа об’явлення та сприйняття його людиною»

DSC_2600Кафедра богослов’я УКУ у співпраці з Центром міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібертас» започатковують новий формат академічних богословських зустрічей – Міжрелігійні круглі столи.
У вівторок, 28 березня 2017 року, у приміщенні Філософсько-богословського факультету УКУ (вул. Хуторівка 35а, конференц-зал) відбувся Міжрелігійний круглий стіл «Бог: природа об’явлення та сприйняття його людиною».

Фотогалерея 

Доповідачами заходу виступили: рабин Сіва Файнерман (помічник головного рабина України, рабин громади «Тейва»), отець Пантелеймон Трофімов (ієромонах ЧСВВ, доктор богослов’я, ректор Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. Йосифа Велямина Рутського, викладач кафедри богослов’я Українського католицького університету), шейх Мурат Сулейманов (заступник муфтія, імам мусульман Львова та Львівської області).

«Сьогодні хочу наголосити на словах Папи Франциска, виголошених 28 жовтня 2015 року, в його катехизі з нагоди 50-річчя проголошення декларації «Nostra Aetate», з яких маємо усвідомити головне: «Взаємна пошана є умовою та одночасно метою міжрелігійного діалогу… Світ дивиться на нас, віруючих, та закликає співпрацювати між собою й  з усіма людьми доброї волі, які не сповідують жодної віри. І світ вимагає від нас ефективних відповідей щодо численних тем: проблеми миру, кризи довкілля, трагедії голоду, бідності, корупції, морального занепаду тощо. Давно назрів час розпочати діалог, дружні, братні бесіди на серйозному академічному рівні саме в тому визначальному богословському ресурсі, як казав Папа Франциск, – віри і молитви, який буде підґрунтям, точкою опори і каталізатором всіх інших ініціатив, які без нього завжди вважатимуться недосконалими і часто штучними», – зазначив модератор заходу Віктор Жуковський, доктор богослов’я, завідувач кафедри богослов’я Українського католицького університету.

«Вже не вперше Центр міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібератас» й УКУ співпрацюють у міжрелігійних проектах, але наша сьогоднішня зустріч вперше відбувається в тристоронньому форматі. Переважно ми організовували конференції та круглі столи, що стосувались юдео-християнського діалогу, християнсько-мусульманського діалогу, а на цій конференції у нас присутні представники трьох монотеїстичних релігій: юдаїзму, християнства та ісламу»,наголосив модератор заходу Тарас Дзюбанський, доктор богослов’я, викладач кафедри богослов’я Українського католицького університету, голова Центру міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібертас».

 

Пропонуємо до уваги короткі тези із доповідей спікерів Міжрелігійного круглого столу «Бог: природа об’явлення та сприйняття його людиною».

 

b_350_0_16777215_0___images_stories_mizhrelih_2.jpgРабин Сіва Файнерман, помічник головного рабина України, рабин громади «Тейва»:

– Матеріалізм зробив і продовжує робити багато лиха у нашому світі;

– Cвітові давно треба провести грань між історією та дійсністю;

– Ми знаємо, що Бога не бачив ніхто і ніколи, але Він існує безумовно;

– Сила Бога проявляється через думку та слово;

– Все, що існує у світі, – Слово Боже; ці речі характерні для всіх трьох релігій: юдаїзму, християнства та ісламу (авраамістичні, монотеїстичні релігії);

– Всі народи світу вірять в наявність трансцендентного початку (для язичників – боги, духи тощо);

– В ключові моменти історії в різних народів Бог направляє до них різних людей, через яких сповіщає народам свою волю;

– Пророки – основна фігура кожної релігії, адже вели народ за собою;

– На жаль, сьогодні зброя війни – основна мова світу, але маємо пам’ятати, що «блаженними є миротворці».

 

b_350_0_16777215_0___images_stories_mizhrelih_3.jpgОтець Пантелеймон Трофімов, ієромонах ЧСВВ, доктор богослов’я, ректор Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. Йосифа Велямина Рутського, викладач кафедри богослов’я Українського католицького університету:

– Все, що ми знаємо про Бога, Він сам про себе об’явив;

– Господь – неосяжний, незбагненний;

– Живий Бог відкрив себе людині в особистому спілкуванні;

– Проте людська мова не може вповні виразити, ким є Господь;

– Історія спілкування з Богом – це історія спасіння;

– Бог наче виховував людину, щоб вона могла спілкуватись з Ним у сопричасті та любові;

– Повнота правди про те, ким є Бог, об’явилась в одній людині, – це Ісус Христос; в Його особі Бог назавжди з’єднався з людиною;

– В особі Ісуса Христа Бог стає видимим у людині, до нього можна доторкнутись;

– Повнота Божого Об’явлення – це Об’явлення Трьох Божественних Осіб; Бог об’явив себе як їхнє спілкування у вічності;

– Людина може здобути досвід Бога через стосунок з кожною з Трьох Божественних Осіб: Отцем, Сином і Святим Духом;

– Досвідчити Бога ми можемо у молитві, а кордони Божої любові – безмежні у серцях людей.

 

 

b_350_0_16777215_0___images_stories_mizhrelih_4.jpgШейх Мурат Сулейманов, заступник муфтія, імам мусульман Львова та Львівської області:

– В «Корані» Аллах – всезнаючий, Його ніхто ніколи не чув і не бачив;

– Саме тому в мусульман заборонено давати будь-яке зображення Бога;

– 1% – милості Всевишнього ми отримуємо у нашому житті; 99% – буде подаровано нам у час Суду;

– Говорити та роздумувати про Всевишнього – велика честь;

– Пророки закликали нас йти до Всевишнього, слухати Його волю;

– На жаль, у наш час мало хто говорить про Бога; у наш час релігія, Бог – це наче «між іншим», коли людині погано, вона тільки тоді згадує про Бога, а коли добре – Бог стає їй не потрібним;

– Наші Священні Писання приводять нас до Всевишнього.

 

Подібні тематичні міжрелігійні зустрічі будуть часто відбуватись в УКУ, просимо стежити за анонсами на офіційному сайті УКУ та у мас-медіа.

Підготувала Лідія Батіг