Відкритий семінар: Від «людини» до «постлюдини»: способи та методи переходу

Із середини XX століття технології змінюються якісно та кількісно. Техніка змінює не тільки світогляд — вона змінює саму людину. На авансцену виходить «постлюдина» – гіпотетичний образ майбутньої людини, яка відмовляється від звичного людського образу у результаті впровадження нових технологій. Наприкінці минулого століття говорили про те, що можливі два основні способи створення “нової” людини.
По-перше, це біологічні винаходи та генні маніпуляції. Своєрідною квінтесенцією таких намагань постає «трансгуманізм».
По-друге, це створення технічних засобів, які частково відтворюватимуть інтелектуальні здібності людини аж до продукування технології, яка була б максимально наближеною до неї – «штучний інтелект».
Є ще і третій варіант конструювання «постлюдини» — інтернет та соцмережі. Інтернет розмиває межі тілесності, а акаунт є не так копією людини, як її аналогом. Вони є способом експансії, яку “я” проводить щодо світу. Акаунти — метастази екзистенції. Вони, як і екзистенція, тяжіють до вічної потенційності та розімкненості — вони живуть паралельно з “реальною” людиною і нерідко відрізняються від неї.
Технології мають бути врегульовані. Вони зумовлюють необхідність нової етики — екологічної, комунікативної, а також етики відповідальності. Техніка може завести у ціннісний глухий кут, і тому може вважатись морально виправданою, коли узгоджується з чимось зовнішнім: конституціями держав, громадянським суспільством, гуманістичними ідеалами. Світлина від Philosophy Department of UCU.