Науково-практична конференція “Боже Слово живе та діяльне” (Євр. 4,12): проповідь у пасторальному досвіді Церкви”

Бути успішним у проповідуванні Божого Слова означає на практиці вміло доносити до інших християнську благовість, а також доступно й цікаво вести діалог зі слухачем про актуальні для нього теми, черпаючи натхнення зі Святого Письма, святоотцівського Передання та багатолітнього церковного досвіду віри і молитви. Мистецтво проповіді вимагає від євангелізатора живої віри, щоденного духовного розвитку, чутливості на довколишню дійсність, вміння розпізнавати знаки часу, а також безперервного вдосконалення та самодисципліни. Тому пошук нових форм і методів проповідництва – першочергове завдання для всіх без винятку членів Церкви, особливо для священнослужителів.

Нові суспільно-політичні, культурні й релігійні виклики визначають завдання сучасної гомілетики, оскільки їх потрібно своєчасно враховувати та на них адекватно реагувати. Для кращої реалізації цього завдання варто звернутись до джерел християнства, тобто до біблійної, святоотцівської та літургійної традиції, співставивши її з дійсністю, в якій живемо, щоб комплексно оцінити і сформулювати нові можливі шляхи для розвитку гомілетики. Адже проповідь – це продовження слів Ісуса Христа, який постійно прагне спілкування з людиною і для цього лише «позичає уста у проповідника» (св. Йоан Золотоустий).

 

Мета конференції – розглянути джерела, історію, методи і жанри мистецтва проповіді, дослідити вплив гомілетики на розвиток богослов’я, врахувавши при цьому екуменічний контекст, а також спробувати творити нові підходи та методи в гомілетиці, які були б адаптовані до реалій і потреб сьогодення. Це допоможе душпастирям, катехитам та проповідникам Божого Слова успішно звершувати місію євангелізації в сучасному світі.konf

Запрошуємо всіх бажаючих!

Для участі в конференції потрібно заповнити реєстраційну форму.

 

Завантажити програму

 

ПРОГРАМА

9:00 – 9:30   реєстрація учасників
9:30   початок конференції, вітання завідувачів кафедр, декана, ректора, єпископа

 

1 СЕСІЯ
БІБЛІЙНО-ПАТРИСТИЧНІ ТА ЛІТУРГІЙНІ АКЦЕНТИ В ГОМІЛЕТИЦІ

10:00 – 10:20    Роман Островський, викладач кафедри богослов’я УКУ, «Парадигми проповідування у Старому Завіті. Як промовляє: Бог, природа та людина»

10:20 – 10:40    о. Петро Іськів, старший викладач кафедри богослов’я УКУ, «Мистецтво проповіді у Новому Завіті: від Івана Хрестителя до апостола Павла»

10:40 – 11:00    дискусія

11:00 – 11:20    кавова перерва

11:20 – 11:40    с. Ігнатія Гаврилик, ЧСВВ, викладач кафедри богослов’я УКУ, «Характерні риси проповідництва на Сході у IV ст (свт. Григорій Богослов та свт. Йоан Златоустий)»

11:40 – 12:00    о. д-р Михайло Лесів, викладач кафедри пасторального богослов’я УКУ, віце-ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа, «Проповідництво в Київській церкві: історія та визначні проповідники»

12:00 – 12:20     Ірина Расяк, студент ліценціатської програми Літургійних наук УКУ, «Проповідь Слова Божого у літургійних текстах Церкви»

12:20 – 12:50    дискусія

12:50    Шостий час

13:20 – 14:20    обід

 

2 СЕСІЯ
МЕТОДОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ГОМІЛЕТИКИ

14:30 – 14:50    д-р Ростислав Дучак, викладач Катехитично-педагогічного інституту УКУ, «Методологічно-пасторальні принципи проповіді св. Августина»

14:50 – 15:10    о. д-р Андрій Олійник, завідувач кафедри пасторального богослов’я УКУ, «Взаємоінтеграція риторики та гомілетики у пасторальній практиці свт. Йоана Златоустого»

15:10 – 15:30     о. Орест Фредина, парох церкви Різдва Пресвятої Богородиці м. Львова, «Як бути успішним у проповідуванні Божого слова сьогодні: реалії, виклики, рефлексії»

15:30 – 16:00   дискусія

16:00 – 16:30   кавова перерва

16:30 – 17:30   круглий стіл